paragliding škola kurzy létání
BESKYDSKÁ ŠKOLA LÉTÁNÍ
ALTO PARAGLIDING SCHOOL
ŠUMAVSKÁ ŠKOLA LÉTÁNÍ
NABÍDKA PRO PILOTY
PRO POKROČILÉ PILOTY
TANDEMOVÉ LETY
ELŮV OBCHOD
LETOVÉ TERÉNY
EL SPEEDO - FLYING COMMUNITY

Javorový - rampa

Startoviště

LokalitaEvropa > Česká Republika > Beskydy
GPS souřadnice49°37'39.360"N 18°37'37.380"E
Nadmořská výška940 m

Ideální směr250° - 280°

Popis

Rampa slouží ke startu tehdy, pokud na Javorovém fouká západní vítr. Musí být natolik výrazný, aby znemožňoval start ze sjezdovky. Zde je třeba si uvědomit, že rampa ve skutečnosti není ke startování padáku, rampa má sloužit pouze pro zrychlení. Správný postup je tento: Stojím před rampou na asfaltu, s padákem připraveným ke startu. Dynamickým impulsem (padák je na parkovišti v rotorech a první dva metry se mu nahoru moc nechce) zvednu padák nad hlavu. Pokud stojím na místě a jsem schopen padák v křížovém startu držet nad hlavou, znamená to, že vítr je dost silný na to, aby mě po startu udržel nad vrcholky smrků pod rampou. V tom případě se otočím a s plynulým povolením řidiček akceleruji na rampě. Pokud to udělám dobře, metr před koncem rampy už letím. Pokud ne, mám dvě možnosti: Buďto start zruším ještě na rampě, nebo do toho s rukama nahoře dynamicky skočím po tlamě, načež padák mírně přibrzdím abych jej navztlakoval - a snad to vyjde. Pokud ovšem uděláte chybu nebo budete na startu vlažní, dostanete se do situace 3, tedy hodinu potupně vymotávat.

Přistávací plochaVzdálenostPřevýšení
Javorový1,7 km490 m

Přístup
Prostředky hromadné dopravy: Pokud jste do Třince dojeli vlakem, potřebujete se nejdříve dostat na autobusové nádraží, což není problém, protože autobusy MHD zastavují přímo před nádražím a z vlakáče na autobusák je to jedna zastávka (nebo 10 minut pěšky). Z autobusového nádraží jezdí ve směru na Oldřichovice autobusy 12 a 14. Ne všechny ovšem zajíždějí až pod lanovku (zastávka U Miarky, asi 300m pěšky na lanovku do mírného kopce), ale budete muset vystoupit u Pizzerie Graffiti a odtud to dojít. Taky žádná katastrofa, je to tak na 15- 20minut. Jestli váš autobus zajíždí k Miarkovi nebo ne, zjistíte při nákupu lístku dotazem u řidiče. Autem:V Oldřichovicích u bývalé Tesly (dnes obchodní dům) odbočíte směr Tyra (od FM je to doprava) a jedete asi 3 km po hlavní. U pizzerie Graffiti hlavní silnice na Tyru pokračuje rovně mírně doleva, zatímco vy odbočíte doprava. Cesta je již označená na lanovou dráhu. Po dalším asi kilometru u hospody Miarka doleva do kopce, kudy dojedete na parkoviště pod lanovkou. Lanovka jezdí v letním období (duben – říjen) každou celou hodinu od 8 do 17 hodin. Od horní stanice je to na start asi 500m, od výstupu z lanovky doprava a pořád mírně do kopce. Po sjezdovce pak dojdete až k vysílači.

Rozměry

Povrch

Sklon

Překážky
Občas parkující auta

Náročnost
Středně náročný

Voda na startu

Vývozy
V letním období (duben - říjen) v provozu lanovka od 8 do 17, jezdí každou celou hodinu. Pozor na dubnové výluky.

Restaurace
Chata Javorový

Toaleta

Ubytování
Horské středisko Javorový, www.javorovy-vrch.cz, javorovy@netron.cz, tel. 558 321 306 Ubytování a restaurace Na lanovce Penzión U Haliny v Tyře: Nalézá se v obci Tyra, při příjezdu ještě před mostem vpravo a posléze do svahu. www.uhaliny.cz, darina.vasutova@uhaliny.cz, tel. 604 955 900, GPS N 49,62509o; E 18,64850o

Parkoviště
Jestli tady chcete startovat, tak zde nemůžete parkovat.

Letový řád

Poplatky

Správce
Beskydská škola létání, info@elspeedo.cz, 777 311 661
Beskydy Card