paragliding škola kurzy létání
BESKYDSKÁ ŠKOLA LÉTÁNÍ
ALTO PARAGLIDING SCHOOL
ŠUMAVSKÁ ŠKOLA LÉTÁNÍ
NABÍDKA PRO PILOTY
PRO POKROČILÉ PILOTY
TANDEMOVÉ LETY
ELŮV OBCHOD
NOVINKY
EL SPEEDO - FLYING COMMUNITY

El Speedo RESCUE RADIO 172,950 MHz

RESCUE RADIO

Létání je velmi krásný individuální sport, ale bohužel se čas od času dějí situace, které vyžadují pomoc dalších lidí. A právě proto jsme u nás zavedli RESCUE RADIO - monitoring frekvence, na které se můžete dovolat na naše instruktory nebo i rovnou na HS Beskydy.


Frekvence 172,950 MHz se subkanálem 12 (100Hz) v Beskydech
Od letošního roku jsme začali v naší škole používat dual-bandové vysílačky Navcomm TK 890, které umožňují činnost na dvou frekvencích najednou. V praxi to znamená, že na jedné frekvenci navigujeme žáky a piloty ve výcviku a na druhé frekvenci jsme schopni monitorovat případnou hlášku o pomoc. Samozřejmě jen v době, kdy se nacházíme na daném letovém terénu nebo v jeho blízkosti.

Na stejné frekvenci je nyní také stále zapnutá radiostanice na HS Beskydy – stanoviště Javorový Vrch. Máme tedy zajištěnou také rádiovou komunikaci mezi našimi instruktory a členy HS. V brzké době připravujeme také umístění dalších radiostanic na stanovišti HS pustevny a na centrále HS ve Frýdlantě n.O. Tím budeme mít pokryt nejen Javorový vrch a Goduli, ale také Prašivou, Skalku, Stolovou, Radhošť, Javorník a Lysou horu. Tedy většinu beskydských letových terénů. S povolenými 5W vysílacího výkonu by to mělo být v pořádku. I když je tato služba primárně nastavena pro piloty, mohou jí samozřejmě využít také běžní turisté a návštěvníci hor. Pravidelná služba na stanovištích HS Beskydy je od 7:30 do 17:30.

Frekvence 172,950 MHz se subkanálem 12 (100Hz) v zahraničí
Prakticky pravidelně jsme s naší školou také na různých terénech v zahraničí a naši instruktoři už mají tuto frekvenci pevně nastavenou jako stále monitorovaný druhý kanál. Budete-li v nouzi a potřebovat pomoc, na této frekvenci se na nás můžete dovolat.

Pokud již vlastníte dual-bandovou vysílačku a nastavíte si na druhý kanál výše uvedenou frekvenci, můžete ji i vy být schopni rychle použít a nebo žádost o pomoc přijmout, či předat dále. Zjednodušeně – Piloti sobě. Subkanál 12 s frekvencí 100,0Hz by vám měl pomoci odrušit jakékoliv další vysílání na této frekvenci.

Vysílačku vhodnou pro tento provoz můžete koupit v našem Elově shopu (2890Kč) nebo kdekoliv jinde. Členům o.s. Piloti v Beskydech (www.pilotivbeskydech.cz) poskytujeme 10% slevu na tyto vysílačky. Na uvedené frekvenci můžete v ČR vysílat bez jakéhokoliv oprávnění a navíc výkonem až 5W. To se v horách vždy hodí. Důležité je být připraven na situaci, ve které nebudete mít možnost kontaktovat záchranu pomocí GSM telefonu, protože signál nebývá všude. Věříme, že toto řešení může velmi pomoci.

Ať se daří
Dalibor Carbol

El Speedo – náskok díky přístupu :o)Beskydy Card