paragliding škola kurzy létání
BESKYDSKÁ ŠKOLA LÉTÁNÍ
ALTO PARAGLIDING SCHOOL
ŠUMAVSKÁ ŠKOLA LÉTÁNÍ
NABÍDKA PRO PILOTY
PRO POKROČILÉ PILOTY
TANDEMOVÉ LETY
ELŮV OBCHOD
TANDEMOVÉ LETY
EL SPEEDO - FLYING COMMUNITY

Časté otázky

eltanota01
eltanota02
eltanota03
eltanota04
eltanota05
eltanota06
eltanota07
eltanota08

Je lepší start z kopce nebo start z odvíjáku?
Jsou to dva různé typy letů a tak je potřeba k nim i přistupovat. Každý má svá specifika. Je zbytečné se zabývat navijákovým či odvijákovým startem v oblastech, kde je dostatek kvalitních startovišť s velkým převýšením jako jsou Beskydy, Krkonoše nebo slovenské Nízké Tatry. Pokud se vydáte na tandemový let do těchto oblastí, určitě navíc oceníte krásnou přírodu a odpočinek v horském prostředí i před samotným letem. Naopak je nutné se zabývat navijákovým či odvijákovým startem v místech, kde takové terény nejsou. Pak zase možná uvítáte lepší dostupnost, neboť se startuje z roviny na zajištěných místech a tak odpadává starost s parkováním a případným výjezdem lanovkou na startoviště.

Co se týká startů a přistání, tak ty jsou stejně bezpečné a jednoduché v obou případech. Rozdíl spočívá v tom, že v jednom případě se s pilotem rozletíte za pomocí rozběhu na mírném svahu a v druhém případě za pomocí mechanického zařízení obsluhovaného dalším člověkem.

Při vlekání do výšky 300 metrů a následném letu zpět na zem strávíte zhruba stejnou dobu jako při letu na terénu s převýšením 500 metrů. To je běžná praxe. Pokud je termické počasí, můžeme společně nastoupat do vyšší výšky a let si o něco prodloužit a to v obou dvou případech. Pokud fouká silnější vítr, tak se vlekáním můžeme dostat do vyšší výšky než obvykle a tím znovu let prodloužit. U startu z kopce zase při silnějším větru využíváme svahového proudění a vozíme se na nafukovaných svazích podobně jako serfaři na vlnách, což samozřejmě také prodlužuje dobu strávenou ve vzduchu.

Jak dlouho trvá let?
Běžný Základní tandemový let trvá 6 až 12 minut. Každý náš pilot se snaží prodloužit vám váš zážitek z létání, ale ne vždy je to vzhledem k meteorologickým podmínkám možné a ne vždy je to také vhodné. Základní tandemový let je vstupní pranou do volného létání, je to často váš první kontakt s volným pohybem ve vzduchu a možná nevolnost by nemusela být úplně nejlepším zakončením.

U Termického tandemového letu můžete počítat s dobou strávenou ve vzduchu okolo 20ti minut. Ale to na termickém létání není to nejdůležitější. Jde hlavně o to, že postupným kroužením ve stoupavých proudech se společně dostáváme do výšek až 2000 metrů a pocity v takové výšce jsou skutečně fantastické. Stačí se vyhoupnout už jenom 200 metrů nad startoviště, strávit kolem 5ti minut ve stoupání, to znamená, že na zem to budete mít běžně okolo 700 metrů a už ucítíte to, pro co jste si Termický tandemový let objednali.

Stejně tak u Akrobatického tandemového letu, který trvá jen o něco déle jako let Termický, nejde v prvé řadě o délku letu, ale hlavně o intenzivní zážitky, které získáte při skutečně velkých přetíženích.

Motorový tandemový let trvá kolem 30ti minut a nejsme při něm závislí na směru větru. S motorem létáme v dopoledních a večerních hodinách bez termické aktivity, sami si zvolíte směr a vydáváme se společně na nové vzdušné dobrodružství. 

Trpím závratěmi, je létání pro mně?
Kupodivu ano. Mnoho lidí, kteří trpí závratěmi, potřebují se stále držet, když sedí v lanovce, a z výšek mají strach, se na padáku cítí velmi komfortně a jsou z toho sami příjemně překvapeni!

Je se čeho bát?
Pasažéři se často obávají startu, letu a toho, co se bude dít. A potom jsou velmi překvapeni, jak snadné to bylo a jak jednoduše si to užili. Startujeme na mírném svahu nebo s odvijákem na rovině - tedy nic takového jako skok ze skály dolů nebo vyskočení z letadla! Jednoduše a hlavně postupně se odpoutáváme od země a plynule nabíráme výšku. V průběhu letu pak cítíme velmi silně oporu v našem svahovém padáku a komfortním posedu v sedačce. Můžeme udělat klidný odpočinkový let, dopřát si vzrušení a krásné pohledy z větší výšky nebo si zvednout tepovou frekvenci při akrobatických figurách - vše záleží jen na vás.

Co na sebe (v létě)?
Dlouhé kalhoty, mikinu s dlouhým rukávem, sluneční brýle a pevnější, nejlépe kotníkovou obuv. To jsou věci, které potřebujete k běžnému letnímu letu. Pokud máme ve vzduchu strávit delší čas a máme se pohybovat ve vyšších výškách, pak doporučujeme také nějakou bundu proti větru a tenké rukavice. Každopádně, pokud nás včas upozorníte, jsme připraveni vám pevnější boty a teplé oblečení k letu také zapůjčit. A nezapomeňte si s sebou vzít foťák nebo kameru.

Co na sebe (v zimě)?
Je to tak, že při letu dosahujeme stejných rychlostí, jako dobrý lyžař a tak perfektním oblečením na to, abyste se při zimním letu cítili komfortně, je právě to lyžařské. Pro vybrané tandemové lety je možné použít při startu vaše lyže. Rozhodně však nedoporučujeme start jen s lyžařskými boty. To je poměrně obtížné a hlavně nebezpečné.

Jsou nějaké věkové hranice?
Prakticky nejsou. Velmi rádi létáme s dětmi, i proto jsme zavedli do naší nabídky Baby tandem. Běžně se jedná o děti různého věku, jedinou podmínkou je to, že na dětech musíme vidět, že letět skutečně chtějí. Pro děti máme připravené speciální vybavení a velikosti padákových kluzáků a sedaček volíme podle výšky a váhy konkrétního dítěte. Proto je potřeba, abychom o vašem požadavku věděli dopředu, např. včasnou rezervací nebo telefonickým hovorem. A pokud jde o nejvyšší věk, tak zde také nejsou prakticky žádné limity. Pokud zvládnete mírným během zdolat 20 metrů potřebných pro start, tak máte stále výborné předpoklady pro tandemový paragliding. Pro příliš lehké a nebo příliš těžké pasažéry si domlouváme let v takových časech, kdy nám může pomoci i vítr. 

Mohu si s sebou vzít kameru nebo foťák?
Určitě ano. Je velmi jednoduché si z létání s námi odnést také fotografie nebo videozáznam. Navíc náš pilot vám za letu s focením nebo natáčením ochotně pomůže. Na sedačce máte také malé pouzdro na uložení foťáku a šňůru k zajištění proti pádu. Bohužel nejsme schopni brát v průběhu letu odpovědnost za vaši kameru nebo foťák.

Kde se setkáme?

Záleží na lokalitě, do které jste se za námi vydali. Jde o to, jestli je na vybraném terénu lanovka, nebo tam organizujeme vývozy terénním autem. Po zakoupení letu a rezervaci budete mít spojení na našeho pilota, který v požadované oblasti a vámi vybraném času létá. Od něho se dozvíte přesné místo setkání. 

Co když bude špatné počasí?
Každý let realizujeme po předchozí dohodě mezi pilotem a pasažérem. Pilot má velmi dobrý přehled o aktuální meteo situaci a o předpovědích na další 2-3 dny. Proto se s vámi domlouvá na konkrétní den a hodinu na konkrétní letový terén. Možnost, že si vás pilot k letu pozve a počasí se nečekaně změní tak, že let nepůjde realizovat, je velmi malá. A pokud se tak stane, nezbývá nám nic jiného, než vrtochy přírody jednoduše respektovat. Vaše bezpečnost při letu je na prvním místě a tak v takovém případě let raději odložíme a nabídneme vám k jeho realizaci nový termín.

Může letět více pasažérů v jednom dni? Mohu letět společně s přáteli v jeden čas?
Ano, běžně létáme více letů za den. Často si zájemci přejí letět zároveň, tedy např. tři přátelé chtějí letět v jeden čas. Pak startují všichni piloti se svými pasažéry s malými rozestupy za sebou a létají spolu v jednom stoupavém proudu, pasažéři se pak mohou navzájem fotit a společně si toho lépe užít. Je třeba jen toto dopředu pilotovi nahlásit, abychom to mohli včas zařídit. Podívejte se do nabídky na Skupinový tandemový let.

Co pojištění a kvalifikace pilotů? 
Všichni piloti našeho AIR TAXI Teamu mají platné licence tandemových pilotů, akreditovaných Leteckou amatérskou asociací ČR, mají sjednané zákonné pojištění na škody způsobené třetí osobě a jako jedni z mála máme také sjednané pojištění pro pasažéra. Všichni z AIR TAXI Teamu létáme na padácích testovaných podle německého normy DHV, s pravidelnou technickou kontrolou u výrobce. Používané sedačky jsou certifikovány podle EN 1651 a pasažérské sedačky navíc obsahují testovaný pěnový nebo vzduchový chránič. Používáme ocelové karabiny a záložní padáky podléhající přísným testům. Bezpečnost pasažéra je u nás na prvním místě. Poskytujeme profesionální službu a množství spokojených klientu a následných žáků v naší škole jsou toho důkazem.

Kdy mám let zaplatit?
Máte možnost koupit letenku nebo dárkové balení "Instantní adrenalin" u nás v kanceláři nebo si to objednat emailem nebo telefonicky. V takovém případě vám vše přijde poštou. Stejně tak máte možnost zaplatit si let přímo na kopci u tandem pilota. Záleží jen na vás, jaká forma je pro vás zajímavější.

Kdy si mám let zarezervovat?
Přímo zde na našem webu máte možnost využít rezervačního programu, ve kterém si zvolíte lokalitu, termín a vyberete si pilota, se kterým byste rádi letěli. Pilot vás poté bude telefonicky kontaktovat a domlouvat se s vámi na detailech letu a místě setkání. 

Co když budu chtít let zrušit?
Pokud sobě nebo někomu u nás v kanceláři let koupíte a později se rozhodnete, že chcete let vrátit, účtujeme v takovém případě manipulační poplatek 400,- Kč. Rozdíl vámi zaplacené ceny a tohoto manipulačního poplatku si můžete po předchozí domluvě vyzvednout u nás v kanceláři.

 Beskydy Card